Sayfa Yükleniyor ...

HTTP ve HTTPS Nedir

 YAZILIM MAVİ - PENDİK WEB SİTE TASARIMI - PENDİK WEBSİTE - PENDİK WEB TASARIM -WEB SİTE TASARIMI-PENDİK WEB TASARIM - SİTE TASARIM - Site Yaptırmak İstiyorum - İSTANBUL WEB SİTE TASARIM - SİZE AİT ÖZEL TASARIMLAR İLE SEKTÖRDEKİ TÜM GÖZLER SİZİN ÜZERİNİZDE OLSUN-YAZILIM MAVI - PENDİK WEB TASARIM - YAZILIM MAVİ-WEB TASARIM-KURUMSAL WEB TASARIM - WEB SİTE PENDİK - WEB SİTE YAPTIRMAK ISTIYORUM - MAVİ YAZILIM-
 YAZILIM MAVİ - PENDİK WEB SİTE TASARIMI - PENDİK WEBSİTE - PENDİK WEB TASARIM -WEB SİTE TASARIMI-PENDİK WEB TASARIM - SİTE TASARIM - Site Yaptırmak İstiyorum - İSTANBUL WEB SİTE TASARIM - SİZE AİT ÖZEL TASARIMLAR İLE SEKTÖRDEKİ TÜM GÖZLER SİZİN ÜZERİNİZDE OLSUN-YAZILIM MAVI - PENDİK WEB TASARIM - YAZILIM MAVİ-WEB TASARIM-KURUMSAL WEB TASARIM - WEB SİTE PENDİK - WEB SİTE YAPTIRMAK ISTIYORUM - MAVİ YAZILIM-
2020-12-24

HTTP ve HTTPS Nedir

Ziyaret ettiğiniz web sitelerinin bazılarının tarayıcınızda küçük bir asma kilit simgesi olduğunu veya belki de HTTP yerine HTTPS ile başlayan bazı siteleri fark ettiğinizi fark ettiniz mi? Bir şifre ve kullanıcı adıyla oturum açarken veya çevrimiçi bir satın alma işlemine göz atarken, öncelikle bu sinyalleri gördüğünüz anlamına gelir.

Bu küçük asma kilit veya HTTPS, bilgilerinizi güvenli veya şifreli bir bağlantı üzerinden gönderdiğinizi bilmenizi sağlar. Zamanla, işletmeler ve tüketiciler kendilerini çevrimiçi olarak korumaya çalışırken, HTTPS, hassas bilgilerle uğraşmayan sitelerde bile daha yaygın hale geldi.

HTTPS Nedir?


 

HTTP, web tarayıcınızın ziyaret ettiğiniz sitelerle iletişim kurmak için kullandığı standart protokoldür. HTTPS, güvenli HTTP formudur, yani tarayıcınız ve ziyaret ettiğiniz site arasında geri gönderilen bilgilerin şifrelenmiş olduğu anlamına gelir.

Siteniz şu anda HTTP kullanıyorsa, bir SSL (Güvenli Yuva Katmanı) sertifikası satın alarak HTTPS'yi kurma işlemini başlatabilirsiniz. Yönetilen bir barındırma sağlayıcısıyla çalışıyorsanız, kurulum konusunda size yardımcı olabilir ve bir SSL içeren barındırma seçeneklerine sahip olabilirler.

HTTPS Neden Olmalı?


 

Güvenlik Avantajları

SSL'ye sahip olmanın ve sitenizde herhangi bir bilgi toplamanızın (ödeme, gizli finansal bilgiler veya ziyaretçilerin iletişim bilgileri gibi) birçok güvenlik avantajı vardır. Güvenli olmayan bir HTTP bağlantısı üzerinden bilgi aktarımı yapılırken, tüm iletişim, bir bilgisayar korsanı veya gerçekten ilgilenilen herhangi bir üçüncü taraf tarafından görüntülenebilir veya değiştirilebilecek düz metin olarak gönderilir. Güvenli, şifreli bir bağlantı, üçüncü tarafların kullanıcılar hakkındaki şifrelenmemiş bilgileri çalmasını önler ve ayrıca sunucunuzun ziyaretçinin tarayıcısına gönderdiği bilgileri değiştirmelerini önler.

SEO

Siteniz HTTPS bağlantısına sahip olmaktan çok sayıda avantajla karşılaşabilir. Google, daha önce güvenli siteler sağladığını veya öncelik verdiğini söylemiştir. Unutmayın, Google'ın müşterilerini güvenli kaynaklardan yararlı bilgilerle bağlamakla ilgilenen bir konseri var. Diğer her şey eşit olduğunda, sitenize standart bir HTTP sitesi üzerinden öncelik verilmelidir. Bu, işletmeniz ve arama motoru optimizasyonunuz üzerinde uzun vadeli birikimli bir etkiye sahip olabilir . Siteniz daha fazla ziyaretçiye uygun bir şekilde sunulduğunda, sitenizde ek içerik bulmanın yararlı olacağını ve sitenizin sosyal medyada daha düzenli bir şekilde paylaşılma olasılığını da beraberinde getirir. Bu faktörler, arama motoru performansında uzun vadeli iyileştirmeye katkıda bulunabilir.

Müşteri Güven

Bununla ilgili bir soru yok, internet üzerinden bilgi paylaşımı söz konusu olduğunda, halkın her zamankinden daha ihtiyatlı ve farkında olması gerekiyor. Hack'ler ve güvenlik, en son 143 milyon insanın özel bilgilerini Equifax veri sızıntısında çalınmasıyla ön sayfa haberleri haline getirdi . Sadece açık olmak gerekirse, Equifax veri ihlali HTTP v HTTPS ile ilgili değildir, ancak birçok Amerikalı için çevrimiçi gizlilik konusuna ilgi duymuştur . Dijital pazarlamacılar olarak, web sitesi ziyaretçilerinin kendilerini güvende hissetmelerini istiyoruz ve onların bilgilerinin güvende olmasını istiyoruz. Tüketicinin zihninin ön planda tutulduğu güvenlikle, tarayıcıda güvensiz bir HTTP'nin görülmesi, herhangi bir bilgiyi sizinle paylaşmanın yeni bir ipucunu caydırmak için yeterli olabilir.